Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave

24.06.2014
in Category: Vynálezy, Záhrada
0 1858 0
Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave

Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave

V snahe priniesť trochu zelene do betónovej džungle vytvoril katalánsky dizajnér Marc Granen zelené strechy priamo na autobusoch mestskej verejnej dopravy.

Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave ph9

Cez svoju zdanlivú jednoduchosť boli potrebné zložité technológie, aby sa zabezpečilo, že zelená záhrada zostane na mieste za každých podmienok a bude spĺňať náročné bezpečnostné a dopravné regulácie v EÚ.  Perforovaná mriežka z nerezovej ocele je ukotvená priamo na konštrukcii autobusu, aby sa zabránilo posuvu v prípade prudkého brzdenia a zároveň pomáha cirkulácii vody.

Ultra ľahká ochranná sieťka zvyšuje bezpečnosť tiež, aby všetko ostalo na mieste. Ak by sa náhodou aj autobus prevrátil hore kolesami, všetko ostane na mieste. Samotná biokultúra rastlín je osadená na nepriepustnej striekanej vrstve Polyurea, ktorá má vysokú priľnavosť a veľmi málo váži. Namiesto organického substrátu rastie zeleň v hydroponickej pene, ktorá sa tiež vyznačuje nízkou hmotnosťou. Navyše výborne odvádza prebytočnú vodu a zadržiava jej len toľko, aby mali rastliny dostatok vlahy. V suchých obdobiach, kdy je vody nedostatoka šetrí sa ňou, získava záhrada vyzrážanú vodu aj z klimatizačnej jednotky, čo je užitočné v horúcich letných obdobiach.

Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave ph7

Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave ph5

Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave ph4

Samotná flóra je prispôsobená miestnej zeleni. Nápad bol ocenený na výstave Iberflora a získal najlepšie umiestnenie v kategórii udržateľných iniciatív.

Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave ph6

Zelené strechy na mestskej hromadnej doprave ph3

Zdroj: gizmag

urbangardensweb

phytokinetic

Love art in yourself, and not yourself in art.

View my other posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *