Vypestujte si doma avokádo

19.05.2014
in Category: Záhrada
0 2965 0
Vypestujte si doma avokádo

Vypestujte si doma avokádo

Avokádo je nádherné ovocie a aj ako rastlina poteší vaše zmysly ako symbol jari.  Má vysokú výživnú hodnotu. Dá sa z neho pripraviť pikantný dip na tortilla chipsy, šalát, pomazánky. Dá sa dlho skladovať v chladných boxoch.

Pozrite si ako si ho vypestovať u vás doma.

Krok 1

Opatrne vyberte jadro. Dávajte pozor, aby ste ho nerozrezali a neodstránili hnedú kožu.

   Vypestujte si doma avokádo 41

Krok 2

Zistite, ktorý koniec je vrch a ktorý spodok jadra.  Niektoré semená sú podlhovasté, iné zas symetricky guľaté. Všetky však majú vrch, z ktorého klíčia a spodok, z ktorého púšťajú korene. Mierne špicatý koniec je vrchol.

Vypestujte si doma avokádo 51

Krok 3

Vezmite tri špáradlá a napichite nimi jadro tak, ako na obrázku. Jadro položte na vrch pohára tak, aby bola najmenej polovica jadra ponorená vo vode.

Vypestujte si doma avokádo 61

Krok 4

Je dobré použiť sklenený pohár, aby ste videli, kedy sa zjavia prvé korene.  Pohár umiestnite na parapet, kde je dostatok slnka. Vodu dopĺňajte, aby neostalo jardo suché. Vodu je dobré meniť raz za 5 dní.

Vypestujte si doma avokádo 71

Vypestujte si doma avokádo 21

Krok 5

Avokádo začne pučať niekedy za 2-4 týždne, no môže to trvať aj 8 týždňov. Buďte trpezliví.  Vrchol avokáda vyschne a zjavia sa na ňom pukliny. Pukliny sa rozšíria po obvode až dole, kde sa začnú zjavovať korene.  Tie môžu dorásť do väčšej dĺžky. Na koniec sa na vrchole zjaví malý výhonok. Korene nesmú vyschnúť, rastlina by hneď zahynula.

Vypestujte si doma avokádo 71

Vypestujte si doma avokádo 81

Krok 6

Keď je výhonok vysoký asi 10 cm, je čas na presadenie do pôdy. Použite primeraný kvetináč. Horná polovica jadra musí trčať z pôdy odhalená.  Avokádo miluje slnko. Čím je ho viac, tým lepšie rastlina prospieva. Nezabudnite na časté zalievanie, no nepržeňte to. Žltnúce listy sú signálom „preliatia“. Nechajte rastlinu asi 8 dní bez zálievky, aby pôda preschla.

Vypestujte si doma avokádo 101

Krok 7

Keď je rastlina asi 15 cm vysoká, odstrihnite dve vrchné poschodia, odkiaľ sa rozvetvujú listy. Dosiahnete tak pekný rast, ktorý sa rozširuje do strán. Toto opakujte vždy, keď raslina povyrastie o ďalších 15 cm.

Vypestujte si doma avokádo 09

Škodcovia

Najčastejšie avokádo napadajú vošky, ktoré hodujú na lahodných listoch. Je dobré listy odspodu opláchnuť prúdom vody. Nemusíte hneď siahnuť po chémii. Postačí postrek z Neem oleja zriedeného s vodou, postup zopakujte po 4 dňoch.

Prezimovanie

Avokádo nemá radi zimu. Na jeseň ho presťahujte dovnútra, na miesto s dostatkom denného svetla.

Dočkáme sa ovocia?

Ťažko povedať. Niektoré stromčeky avokáda prinesú plody už po 3-4 rokoch, iné zas po 15 a viac. Stáva sa, že rastlina neplodí vôbec. Je dobré, ak máte vedľa seba niekoľko stromčekov avokáda.  Pomáhajú si pri opeľovaní. Komerčné avokáda sa pestujú inak, štepia sa. Výsledok je kontrolovaný. Prirodzene pestované avokádo môže byť veľmi odlišné od svojich rodičov.

Držíme palce 😉

Vypestujte si doma avokádo avocado-tree

Zdroj: inhabitat

,

Love art in yourself, and not yourself in art.

View my other posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *