Strom so 40 druhov ovocia

24.07.2014
in Category: Vynálezy, Záhrada
0 1839 1
Strom so 40 druhov ovocia

Strom so 40 druhov ovocia

Sam Van Aken, profesor umenia zo Syracuse University (USA), ktorý vyrastal na farme a k prírode mal vždy blízko a neskôr sa stal umelcom, skombinoval prírodu a umenie a vytvoril skutočne unikátne dielo – Tree of 40 Fruit. Ide o strom, ktorý rodí až 40 rôznych druhov kôstkového ovocia.

Príroda, veda a umenie. Pojmy, ktoré sa spájajú v jednom neuveriteľnom projekte s názvom „Strom štyridsiatich plodov“. Ide o strom, na ktorom rastie až 40 rôznych plodov, v tomto prípade kôstkového ovocia.

Sam Van Aken sa v roku 2008.  dopočul, že sa chystajú zavrieť experimentálny sad v New Yorku kvôli nedostatku financií. Znamenalo by to koniec pre všetky stromy, ktoré v sade rástli. A že to neboli len tak nejaké “korienky” dokazuje fakt, že niektoré boli už staré aj 200 rokov a pre určité druhy by to znamenalo vyhynutie. V záujme ich ochrany sa Van Aken rozhodol nájsť spôsob, ako ich skrížiť a zaštepiť tak, aby tvorili jeden jediný strom s rôznym ovocím. Po piatich rokoch sa mu to podarilo a Strom štyridsiatich plodov bol na svete.

Na strome rastú marhule, broskyne, nektárinky, čerešne, slivky ale tiež napríklad mandle. Van Aken doteraz „priniesol na svet“ 16 takýchto stromčekov, ktoré sa už nachádzajú v múzeách, súkromných zbierkach či rôznych centrách v USA. Plánuje z nich vysadiť aj sad uprostred mesta. Tento “druh” stromov vyzerá počas roka celkom nenápadne, ich krása sa začne naplno odhaľovať na jar – keď začnú kvitnúť. Následne začnú plodiť ovocie – každá časť stromu pritom plodí iné. Nuž a čo je výhodou tohto stromu? Tvorca vraví, že je úžasné mať k dispozícii nejaký ten typ ovocia po celý rok. Ak máte len čerešňu, alebo marhuľový sad, zberáte úrodu len v určitom období. Teraz, keď skončí čas broskýň, prichádza čas sliviek a podobne. Okrem toho – všetko na jednom mieste.

Prednášku Sama Van Akena si môžete pozrieť na TED.

Zdroj: sploid.gizmodo

 

, , ,

Love art in yourself, and not yourself in art.

View my other posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *