Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole

18.05.2014
in Category: Zábava
0 1789 0
Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole

Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole

Hlavná ulica Park Street v anglickom Bristole sa vďaka projektu Park and Slide zmenila na zábavný vodný park. Zo strmšej ulice, ktorú zväčša zapĺňa trúbenie áut, bola odklonená všetka doprava, aby uvoľnila miesto pre obrovskú vodnú šmýkľavku, na ktorej sa zabávali malí i veľkí.

Výnimočné nedele

Nápad, ktorý pochádzal z dielne umelca Lukea Jerrama, bol súčasťou iniciatívy Make Sundays Special (Urobme nedele výnimočnými). Britský umelec, ktorý v uplynulých projektoch zaplnil mesto aj klavírmi, sa projekt rozhodol financovať prostredníctvom on-line crowdfundingovej kampane. Nápad na oživenie mesta 90 metrov dlhou vodnou šmykľavkou vyvolal na internete malý ošiaľ. Hneď v deň spustenia kampane o nezvyčajnú vodnú jazdu centrom mesta prejavilo záujem vyše 48-tisíc ľudí.

Jerramovi sa v krátkej dobe počas marca podarilo vyzbierať potrebnú sumu (5620 libier), následne na internete spustil súťaž o lístky na bezplatné jazdy na šmykľavke. “Veľký záujem a počet žiadostí boli veľmi príjemným prekvapením,” uviedol Jerram, ktorý z takmer 100-tisíc záujemcov vyžreboval 370 šťastlivcov.

“Keby sme mohli pustiť každého, museli by sme mať otvorené každý deň po dobu asi ôsmich mesiacov. Rad by mal takmer 50 kilometrov!” neskrýval nadšenie umelec.

Osviežujúci nápad

Nápad na osvieženie mesta Jerramovi skrsol v hlave ešte uplynulé leto, keď mesto sužovali veľké horúčavy. Keďže jeho kancelária poskytuje výhľad na hlavnú ulicu, rozhodol sa ju premeniť na vodné kráľovstvo. “Všetci hovoria, že mesto by malo byť kreatívne, dynamické a so šmrncom – ale je také naozaj? Dokážeme prekonať byrokraciu? Bude to test,” uviedol vtedy mladý kreatívec.

Vyše 90 metrov dlhú šmykľavku postavil s tímom dobrovoľníkov v nedeľu ránu za päť hodín. Na stavbu použili stohy sena pokryté PVC fóliou, nadšencov na nafukovačkách následne poháňal slabý prúd vody spolu s ekologickým čistiacim prostriedkom. Jazda dolu rušnou ulicou trvala v priemere jednu minútu a prilákala celé davy pozorovateľov.

“Podarilo sa nám zostaviť šmykľavku z bežne dostupných materiálov, takže čoskoro pripravíme aj inštruktážny balíček, aby sa týmto projektom mohli inšpirovať aj ďalšie mestá. Skutočnosť, že sa do projektu prihlásilo vyše 96-tisíc záujemcov, z toho napríklad aj ľudia z Abú Zabí, mi berie dych,” uviedol umelec.

“Bolo skvelé šmyknúť sa na takej známej ulici, ktorá je inak preplnená autami a ľuďmi. Išlo to skutočne rýchlo, oveľa rýchlejšie, ako som čakala,” tešila sa Rondene Vassell, jedna zo šťastných výherkýň voľnej jazdy.

“Bolo to fantastické, som veľmi vďačná za túto príležitosť. Sledovala som tento projekt od začiatku, keď sa na internete zjavila ešte len petícia. Mala som vtedy pochybnosti, či sa to podarí, ale vidieť hotový projekt bolo na nezaplatenie,” dodala Stephanie Pye, ktorá pricestovala až z Backwellu.

 

Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole by-Matt-Cardy4  Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole by-Matt-Cardy3  Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole by-Matt-Cardy2  Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole by-Matt-Cardy  Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole by-Leon-Neal2  Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole by-Leon-Neal  Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole 31  Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole 12  Obrovská vodná šmýkľavka v Bristole 08

 

Zdroj: theguardian.com

, ,

Love art in yourself, and not yourself in art.

View my other posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *