Hudba lieči, hovorili už starí Indovia.

19.10.2015
in Category: Vynálezy, Zábava
0 4930 1
Hudba lieči, hovorili už starí Indovia.

Hudba lieči, hovorili už starí Indovia.

1. Pomáha predčasne narodeným deťom.

Predčasne narodené deti musia stráviť v nemocničnom prostredí dlhší čas, aby získali potrebnú váhu a stali sa silnejšími. Pre urýchlenie tohto procesu mnoho nemocníc využíva tóny hudby. Tím kanadských vedcov dokázal, že hranie hudby týmto deťom môže znížiť ich citlivosť na bolesť a zlepšiť stravovacie návyky (čo pomáha k priberaniu na váhe). Mnohé nemocnice používajú hudbu, ktorá simuluje zvuk materského srdcového rytmu a pohyb maternice a tým deti upokojuje.

2. Pôsobí na rastliny.

Vedci už v roku 1973 vykonali experiment a vydali štúdiu o ovplyvňovaní rastlín hudbou. Pokus bol veľmi jednoduchý: Jednej skupine rastlín púšťali silnú rockovú hudbu a druhej pokojné melódie. Druhá skupina bola po pár týždňoch veľká, zelená a kvitnúca. Dokonca sa kvety otáčali k zdroju hudby. Prvá, rocková skupina mala rastliny, ktoré síce počas pokusu vyrástli rýchlejšie, no ich listy boli vyblednuté a visiace. Kvetov bolo žalostne málo a zdalo sa, že sa odvracajú od zdroja hudby.

3. Obnovuje činnosť mozgu.

Mnoho ľudí, ktorí zažili poranenie mozgu a mŕtvicu, čelí dlhodobo problémom s motorikou a rečou. Už dávnejšie používajú mnohí odborníci a terapeuti hudbu k stimulácií oblastí mozgu, zodpovedných za tieto funkcie. Keď ľudia s neurologickými poruchami spôsobenými cievnou mozgovou príhodou alebo Parkinsonovou chorobou, počujú rytmus hudby, pomáha im to obnoviť vyvážené tempo a zmysel pre rovnováhu. Rytmus v hudbe je kľúčom k mozgu. Rovnako tak spev pomáha pacientom vysloviť slová, ktoré by v normálnom rozhovore vysloviť nedokázali. Už dávno je známe, že koktavý človek sa pri speve nezakokce. Tiež vieme, že muzikoterapia pomáha deťom s autizmom vysloviť bez zaváhania aj najťažšie slová.

4. Zabraňuje strate sluchu.

Nedávno bola vydaná štúdia, ktorá zahŕňala 163 dospelých ľudí, z toho 74 hudobníkov. Títo podstúpili celý rad posluchových testov s prekvapivými výsledkami: Hudobníci vnímajú zvuky lepšie, ako nehudobníci a rozdiel sa s vekom zvyšuje. To znamená, že 70 ročný hudobník lepšie porozumie reči v hlučnom prostredí, ako 50 ročný nehudobník. Rovnako tak bude hudobník počuť šepot v rohu miestnosti lepšie, ako „obyčajný“ človek.

5. Lieči zlomené srdce.

Hudba je srdcový chirurg, ktorý po infarkte myokardu účinne znižuje krvný tlak tým, že spomaľuje srdcovú frekvenciu a zmierňuje stavy úzkosti. Odporúčaná je veselá hudba či ľudová, ale tiež pomalé slaďáky. Proste pozitívna hudba. Počúvanie skladieb, ktoré vyvolávajú pozitívne emócie zlepšuje krvný obeh, rozširuje cievy a celkovo podporuje zdravý kardiovaskulárny systém. A tak bude na vás pôsobiť aj vtedy, ak sa rozčarujete v lásku a budete v stave depresie.

6. Zvyšuje športové výkony.

V roku 2005 britskí vedci zistili, že počúvanie hudby počas tréningov môže zvýšiť výkon športovca až o 20%. Športovci to už dávno vedeli. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov, počúvajú hudbu s rýchlym tempom pri intenzívnom tréningu a pomalú hudbu počas upokojovania vydýchania sa.

7. Prebúdza empatiu.

V roku 2008 sa britskí vedci rozhodli študovať, ako slová v piesňach vplývajú na postoje a správanie dospievajúcich. V tomto teste skupina tínedžerov počúvala sociálne piesne s pozitívnym obsahom, a ďalšia skupina piesne síce melodické, no s neutrálnym nápadom. Potom sa vedci rozhodli vyskúšať, ako dospievajúci reagujú na situáciu, keď výskumnému pracovníkovi „náhodou“ spadne ceruzka. Účastníci zo skupiny počúvajúcej pozitívne naladené slová skladby, nielenže rýchlejšie ponúkli pomoc, ale tiež vznikla päťkrát väčšia pravdepodobnosť, že zodvihli ceruzku, než v inej skupine.

8. Zlepšuje pamäť.

Mnohí tvrdia, že hudobná výchova na základných školách je nepotrebná. Dieťa buď spievať vie, alebo nevie. Pravda je taká, že vedci z Hongkongu dokázali priamy vzťah medzi hudbou a duševnými schopnosťami. Výsledky ich štúdie hovoria o tom, že deti, ktoré mali pravidelnú hudobnú výchovu si viedli oveľa lepšie v teste, kde si bolo potrebné zapamätať si názvy predmetov, ktoré im v rýchlom slede ukazovali, ako deti, ktoré nemali hudobnú výchovu vôbec. Čím viac vníma dieťa hudbu, tým lepšiu má slovnú pamäť.

9. Zlepšuje chuť.

Možno už čoskoro budú výrobcovia vína písať na štítku, aká melódia sa najviac hodí k ich produktu. To všetko kvôli minuloročnej štúdií, pri ktorej vedci zistili, že určitý druh hudby môže zlepšiť chuť vína až o 60%. Pri testoch účastníci tvrdili napríklad, že biele víno im chutilo viac a bolo viac osviežujúce, ak pritom počúvali sviežu hudbu. Červené víno, naopak, potrebuje.

10. Hudba aj tlmí bolesť, zbavuje úzkosti a strachu, upokojuje chirurgov počas náročných operácií a pomáha maliarom pri vytváraní diel…

p.s. Pustite si hudbu!

Hudba lieči, hovorili už starí Indovia. hudba-lieci-2

Zdroj: text – hobbyportal; wikipedia

, , , ,

Love art in yourself, and not yourself in art.

View my other posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *