Camera obscura stále funguje

09.06.2014
in Category: Umenie
0 2245 1
Camera obscura stále funguje

Camera obscura stále funguje

Vojdite do úplne zatemnenej miestnosti, urobte do závesu malý otvor a pozrite sa na protiľahlú stenu. Zázrak! Uvidíte tam svet za oknom v plných farbách aj v pohybe. Akurát hore nohami. Tento zázrak sa volá camera obscura a je známy už celé stáročia.

Túto techniku poznajú aj dvaja umelci Darius Kuzmickas a Abelardo Morell, ktorí sa ju snažia zachytiť na fotografiách. Abelardo Morell  začal fotiť obrazy vytvorené camerou obscurou v roku 1991 a jeho práce boli vystavované v múzeách po celých USA – v New Yorku, Chicagu aj San Franciscu.
Camera obscura stále funguje home-design

Odfotiť jasnú a ostrú snímku camery obscury nie je jednoduché. Spomínaní fotografi už majú vypracovanú dokonalú techniku. “Najlepšie sú biele steny bez zbytočných dekorácií”, hovorí  Kuzmickaz  a dodáva, že samozrejme aj obraz za oknom by mal byť zaujímavý. Keď nájde vhodný interiér aj exteriér, zatemní miestnosť,  fotoaparát umiestni na statív a nastaví dlhú expozíciu.

 

Camera obscura stále funguje home-design

Niekedy to môže byť aj na 30 minút. ” Počas tejto doby”, hovorí Kuzmickas,” je miestnosť v úplnom kľude a človek nevníma zhon a zvuky mesta. Je to meditatívny proces.”

 

Camera obscura stále funguje home-design

Na jeho najnovších fotografiách môžeme vidieť zakomponovaných aj ľudí. Aby bol obrázok ostrý, modely musia ostať počas celej expozície bez pohybu. Preto väčšinou na fotkách ležia.

 

Camera obscura stále funguje home-design

Zatemnenie miestnosti, nastavenie správnej expozície a urobenie snímky môže trvaať aj celý deň. Okrem týchto príprav musí fotograf myslieť aj na správne svetlo, keďže uhol dopadajúceho svetla má tieť vplyv na fotky.

 

Camera obscura stále funguje home-design

Keď je všetko ako má byť, výsledná fotka je prenesením výhľadu z miestnosti do interiéru. Morell opisuje tento proces ako “podivný a napriek tomu prirodzený zväzok vnútrajšku s vonkajškom.”

 

Camera obscura stále funguje home-design

 A tu je návod ako si spraviť vlastnú cameru obscuru:

  1. Vyberte si miestnosť so zaujímavým výhľadom a najlepšie s jedným malým oknom.
  2. Skontrolujte strop a protiľahlú stenu. Kuzmickas odporúča čo najmenej dekorácií.
  3. Berte do úvahy slnečné svetlo a výhľad. Základné pravidlo je čím viac svetla, tým lepší výsledok. Zamračený deň ale aj výhľad v úplnom tieni k dokonalému výsledku veľmi neprispejú.
  4. Zatemnite všetky okná nepriesvitným čiernym plastom.
  5. Urobte do čierneho plastu malý otvor približne v strede. Doprajte vašim trochu času, kým si na tmu zvyknú. Potom otvor podľa potreby zväčšite. Morell niekedy pred otvor umiestňuje šošovku pre ostrejší výsledný obrázok alebo používa hranol, aby bol obraz na stenách otočený tak, ako v skutočnosti.
  6. Použite digitálny alebo analógový fotoaparát na statíve. Ak fotíte na film, hovorí Kuzmickas, fotku bude ťažké preexponovať ale veľmi ťažké podexponovať. Digitálne fotky, naopak, sú skôr náchylné k preexponovaniu. Najlepšie je odfotiť prvý skúšobný záber a podľa neho sa ďalej orientovať. Pri fotení digitálnym fotoaparátom začnite s kratšou expozíciou, napr. minútu.
  7. Skontrolujte snímku, upravte nastavenie expozície a skúšajte ďalej až kým nebudete s výsledkom spokojný.

 

Camera obscura stále funguje home-design

zdroj: houzz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *