NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander!

07.04.2014
in Category: Dizajn, Móda, Vynálezy
0 2972 0
NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander!

NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander!

NASA predstavila svoj ​​najnovší rad skafandrov  novej generácie –  Z – 2. Séria “Z”  je rad prototypov skafandrov, ktoré NASA vyvíja s konečným cieľom vytvoriť oblek , ktorý bude použitý pri budúcich vesmírnych letoch , misiách v hlbokých útrobách vesmíru alebo pri  prechádzke po Marse. V roku 2012 prišla na svetlo sveta séria Z – 1 , ktorej podobnosť s výzorom ústrednej postavičky z Toy Story, s Buzzom Rakeťákom (Buzz Lightyear)  je viac ako náhodná ( na obrázku nižšie ). Teraz NASA prichádza s toma návrhmi zo série Z – 2, ktoré sú jednoducho – z iného sveta .

NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander! nasa-z-1-suit-buzz-lightyear-300x283 NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander! toy-story-buzz-lightyear-giant-wall-sticker-3-3470-p-300x300

Prototyp skafandru od NASA – Z-1. Jediné, čo mu chýba, sú len vysúvné krídla 🙂
V spolupráci  s ILC Dover ( známy vďaka spolupráci s NASA na mnohých projektoch , vrátane skafandrov používaných v rámci programu Apollo ) a Philadelphia University, dáva NASA do pozornosti tri návrhy Z-2.

NASA prišla s nápadom predstaviť  novú sériu verejnosti a nechať ľudí v internetovom hlasovaní rozhodnúť, ktorý dizajn sa im páči najviac.  Víťaz hlasovania sa stane skutočným prototypom. Aj vy máte možnosť až do 15. apríla zahlasovať za svojho favorita a víťazný skafander bude do konca  novembra 2014 skonštruovaný. Hotový skafander Z – 2  zažije ešte kopu testovania tu na Zemi a jeho výsledky povedú k vytvoreniu ďalšieho prototypu (pravdepodobne Z – 3 ) . Nie je jasné, koľko prototypov chce NASA vyvinúť, ale má v pláne vyskúšať sériu “Z”  na Medzinárodnej vesmírnej stanici v roku 2017 . To vzhľadom na dobu vývoja týchto vecí , bude pravdepodobne Z – 3.

Tri modely Z – 2 nesú  trochu zvláštne mená –  Biomimcry , Technológie a Trendy v spoločnosti  . Model Biomimikry  vychádza zo skutočnosti , že oceány na Zemi sú veľmi podobné vesmíru : ” Odrážajúc bioluminiscenčné vlastnosti vodných živočíchov nájdených v neuveriteľnej hĺbke , a šupinatú kožu rýb a plazov nájdených po celom svete , tento dizajn v sebe spája vlastnosti , ktoré chránia tie najodolnejšie pozemské stvorenia , ” vysvetľuje NASA na svojej internetovej stránke . Elektroluminiscenčný drôt zabezpečí, že astronaut bude viditeľný aj pri slabom osvetlení . Model Technológia využíva v podstate rovnaké princípy, ale navyše pridáva sci-fi design . Model s podivným názvom  Trendy v spoločnosti využíva ” jasnú farebnú schému, aby napodobnil vzhľad športového oblečenia a  nový trend tzv. nositeľných technológií. ”

NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander! bio_spaceCenter_scaled-640x640

Skafander Z – 2, model Biomimcry

NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander! tech_nbl_scaled-640x640
Skafander Z – 2, model Technológie
NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander! trend_rocks_scaled-640x640
Skafander Z – 2, model Trendy v spoločnosti
NASA vyzýva : Hlasujte za najkrajší skafander! suitport-nasa-rover-diagram-300x195
Schéma , ako by mohlo fungovať obliekanie skafandru pod tlakom
Napriek úplne odlišnému vzhľadu troch predstavených modelov, všetky majú tie isté vzrušujúce nové funkcie . NASA bude využívať 3D laserové skenovanie a 3D tlač, aby  prispôsobila  jednotlivé časti  Z – 2 špeciálne pre každého astronauta.  Každý Z – 2 bude mať tiež inú kryciu vrstvu – takže každý oblek by mohol mať jedinečný elektroluminiscenčný vzor na prednej strane .

Nezabudnite – na odovzdanie svojho hlasu máte čas do 15. apríla a aj vy môžete rozhodnúť, ktorý z návrhov sa v budúcnosti stane plne funkčným prototypom. Hlasujte tu.

 

 

 

 

 

 

 

 

,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *