Gerry Judah na Festivale rýchlosti v Goodwoode

13.07.2014
in Category: Dizajn, Umenie, Zábava
0 1593 0
Gerry Judah na Festivale rýchlosti v Goodwoode

Gerry Judah na Festivale rýchlosti v Goodwoode

Dedinka Goodwood na juhu Anglicka sa pred nedávnom zase stala dejiskom podujatia menom Festival rýchlosti (Festival of Speed). Jeho tradícia síce siaha len do roku 1993, no počas dvoch desaťročí sa akcia vypracovala na jednu z najväčších osláv motorizmu.

Gerry Judah na Festivale rýchlosti v Goodwoode 14

Gerry Judah na Festivale rýchlosti v Goodwoode 23

Goodwood leží v grófstve West Sussex kde je množstvo zelene, políčka delené radmi stromov a cesty lemované malebnými tehlovými domcami s udržiavanými záhradami. Samotná dedinka je známa najmä ako sídlo šľachtickej automobilky Rolls-Roys, no obec pri meste Chichester má bohatú históriu v motoršporte.

Nachádza sa tu okruh s dĺžkou 3,8 kilometra obklopujúci lokálne letisko, ktorý otvorili ešte v roku 1948 a počas rokov sa na ňom odohralo viacero zaujímavých podujatí. Dnes sa síce na ňom už nekonajú žiadne klasické preteky, no príležitostne sa na nich organizujú napríklad súťaže veteránov. Festival rýchlosti má však svoje zázemie o niečo ďalej. Areál tejto akcie sa rozkladá v okolí cestičky lemujúcej sídlo vojvodu a stúpajúcej do neďalekého kopca. Tá je bežne obyčajnou komunikáciou, no počas konania podujatia sa mení na pretekársku trať.

Najväčšia koncentrácia motoristických fanúšikov je už tradične v okolí budovy Goodwood House, ktorá je sídlom vojvodu z Richmondu. Táto stavba s vyše štyristoročnou históriou je centrálnym bodom areálu, čo každoročne symbolizuje aj nadrozmerná skulptúra pred jej vstupom. Tá je vždy tematická a venovaná jednej automobilke. Počas tohto roku sa tu objavilo doposiaľ najväčšie dielo pripomínajúce pôsobenie Mercedesu v motoršporte. Obrovský oblúk s dvomi monopostami F1 v životnej veľkosti navrhol Gerry Judah. Jeho výška je 26 metrov a váži 165 ton.

Gerry Judah na Festivale rýchlosti v Goodwoode gerry-judah-2014-2

Gerry Judah na Festivale rýchlosti v Goodwoode gerry-judah-2014-3

Zdroj: amusingplanet

, , , ,

Love art in yourself, and not yourself in art.

View my other posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *