Viedeň: Gasometer

08.06.2014
in Category: Architektúra, Cestovanie
1 8805 0
  • Viedeň: Gasometer
  • Viedeň: Gasometer
  • Viedeň: Gasometer
  • Viedeň: Gasometer
  • Viedeň: Gasometer
  • Viedeň: Gasometer
  • Viedeň: Gasometer

Viedeň: Gasometer

Komunitné bývanie, susedská platforma, mesto v meste, industriálny disign, revitalizácia technických pamiatok. Nie sú vám tieto pojmy cudzie? Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, aké by to bolo bývať v bratislavskej Cvernovke? Alebo sa pri tejto predstave aspoň pousmejete?

V tom prípade sa Vám Gasometer City vo Viedni bude páčiť. Nie je to žiadna novinka, no napriek tomu spĺňa všetky parametre aktuálnosti.Viedeň: Gasometer Gasometer-c-by_viennaphoto_at-300x225

Gasometer City – to sú bývalé štyri plynové nádrže vo viedenskej mestskej časti Simmering. Boli postavené v roku 1896 a slúžili ako zásobáreň svietiplynu pre celé mesto. Po prechode na zemný plyn stratili svoj pôvodný účel a v roku 1978 boli zatvorené. Ukázalo sa, že obrovské prázdne silá majú výbornú akustiku, čo využili organizátori koncertov a od roku 1992 sa tu konali Rave party. Vďaka svojim drsným industriálnym priestorom poslúžil aj ako kulisy pri natáčaní filmu James Bond-  The Living Daylights (Dych života).  Štyri impozantné silá dlhé roky chátrali až kým Wedhorn Manfred, odborník na kultúrne dedičstvo neprišiel s návrhom na ich prestavbu a začlenenie do modernej Viedne. V roku 1995 bola vyhlásená architektonická súťaž a o víťazstvo v nej sa nakoniec podelili 4 architekti: Jean Nouvel, Coop Himmelb(l)au, samotný Manfred Wehdorn  a Wilhelm Holzbauer.

Viedeň: Gasometer Gasometer-b-by_viennaphoto_at-1-225x300

Architekti prišli s konceptom mesta v meste. Budovy vertikálne rozdelili podľa funkcií a do hornej časti umiestnili byty, do prostredných poschodí kancelárie a na prízemie a prvé poschodie zábavné a nákupné centrum s množstvom reštaurácií, kaviarní a služieb každého druhu. Všetky štyri budovy na úrovni prízemia navzájom prepojili presklenými chodbami. Navyše v tesnej blízkosti navrhli pre obyvateľov kino aj koncertné sály.  Prepojenie s “vonkajším svetom” zabezpečila linka metra U3. Myšlienkou bol sebestačný komunitný život v budove – meste, kde človek mohol bývať, pracovať aj tráviť voľný čas.

Viedeň: Gasometer P1080122-300x200

Predstava komunitného bývania sa časom preverila iba sčasti. Napriek tomu, že tu v súčastnosti býva približne 1500 obyvateľov, viac ako tretina obchodných a kancelárskych priestorov ostala nevyužitá.

Viedeň: Gasometer Gasometer_c-inside-by_viennaphoto_at-244x300

Napriek tomu sa návšteva Gasometer City určite oplatí. Nie je veľa miest, kde môžete zažiť istého futuristického ducha miesta, stretnúť jedinečné typy ľudí vyhľadávajúcich odlišný spôsob života, vidieť v kaviarni pani v domácom oblečení začítanú do knižky  alebo študentov posedávajúcich na chodbe, ktorí hrajú na gitare. Po vyše desiatich rokoch od otvorenia sú viditeľné známky opotrebenia a poloprázdne chodby vyvolávajú akúsi nostalgickú náladu pri pomyslení na veľkolepé plány tvorcov, ktoré neboli celkom naplnené. Určite si tieto pocity pri najbližšej návšteve Viedne nenechajte ujsť.

Edit: Ďakujeme užívateľke Gite za pripomienku!

1 comment on “Viedeň: Gasometer”

  1. Gita píše:

    Gasometer – boli postavené 1896

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *