Prechádzka novým Parížom

20.05.2014
in Category: Architektúra, Cestovanie
0 2742 0
Prechádzka novým Parížom

Prechádzka novým Parížom


Paríž je mestom snov pre milovníkov histórie, módy a útulných kaviarničiek. Ale netreba sa báť opustiť stereotypy a pustiť sa do objavovania nových nie toľko známych stránok tohoto mesta. Prechádzka popri Seine vo východnej časti Paríža určite poteší priaznivcov modernej architektúry, ale aj všetkých tých, ktorí sa chcú vymaniť z hlučného davu turistov a zažiť atmosféru skutočného každodenného života moderného parížana.

 

Prechádzka novým Parížom  1024px-Bercy_Village_-_vue_générale-300x225

PRVÁ ZASTÁVKA: Bercy Village – Cour Saint-Émilion

Cour Saint-Émilion je slepá ulica, ktorá vedie od ulice Rue Gabriel smerom k Seine a končí pred multikinom Ciné Cité Bercy. Vznikla na mieste bývalého mestského trhu s vínom, ktorý sa tu konal viac ako storočie. V 20. storočí boli sklady s vínom lemujúce ulicu uzavreté a nevyužívali sa. V 80. rokoch začala obnova štvrte Bercy a renovované boli aj sklady, ktoré sú od roku 1986 historickou pamiatkou. Ulica bola zachovaná a v roku 2001 sa stala časťou obchodného a zábavného centra Bercy Village. Dnes tu môžete nájsť množstvo barov, reštaurácií a obchodov ale aj vinnú pivnicu alebo múzeum umenia so zbierkou púťových atrakcíí z konca 19. a začiatku 20. storočia.

wikipediaPrechádzka novým Parížom  61599913-300x200 DRUHÁ ZASTÁVKA: Cinémathèque Française

Cinémathèque Française je jedným z najväčších filmových archívov na svete. Sídli v neprehliadnuteľnej postmodernej budove, ktorej autorom je Frank Gehry. Oplatí sa vojsť aj dovnútra, môžete tu nájsť štyri kinosály, kníhkupectvo, výtvavný priestor a taktiež múzeum kinematografie, kde je vystavený len zlomok z jeho obrovskej zbierky filmových memorabílií. V kinosálach môžete vzhliadnuť retrospektívy, kultové filmy, klasiku, experimentálne kino alebo interaktívne prednášky. 

Prechádzka novým Parížom  Palais-Omnisports-de-Paris-Bercy-1-3-300x225

TRETIA ZASTÁVKA: Palais Omnisports de Paris Bercy

Palais Omnisports de Paris Bercy často nazývaný len POPB alebo Bercy je krytá športová aréna a koncertná hala na bulvári de Bercy. Jeho návrh sa zrodil v architektonických ateliéroch Andrault – Parat, Prouvé a Guvan a je ľahko rozpoznateľný vďaka tvaru pripomínajúcemu pyramídu a zvažujúcim sa stenám pokrytými trávnikom . Vďaka svojmu dizajnu a modularite Paris – Bercy je jedinečné miesto, ktoré umožňuje neobmedzené množstvo zvukových, svetelných  a špeciálnych efektov .

POPB je dejiskom tenisového turnaja Paríž Masters ATP Tour aj mnohých iných športov ako hádzaná, basketbal, box, gymnastika, parkúrové skákanie a ďalšie. Má kapacitu na sedenie v rozmedzí od 7,000 do 17,000 miest, v závislosti na udalosti . Okrem iného sa tu  konali majstrovstvá Európy v gymnastike v rokoch 2000, 1991 a 1996 a  Európske majstrovstvá v basketbale v roku 1999 . Koncertovali tu Lady Gaga, Madonna alebo Deep Purple.

 

Prechádzka novým Parížom  628656491_cb9384b6e6_o-300x225

ŠTVRTÁ ZASTÁVKA: Ministerstvo financií

Iba pár minút pešej chôdze od športovej arény sa nachádza monumentálna budova Ministerstva financií vyčnievajúca ponad Seinu. Je to jedna z budov, ktoré vznikli na základe architektonickej súťaže v rámci takzvaného Veľkého plánu Françoisa Mitterranda, 21. francúzskeho prezidenta. Cieľom tohto architektonického programu bolo zabezpečiť moderné pamiatky pre Paríž – mesto symbolizujúce úlohu Francúzska v umení, politike a ekonomike na konci 20. storočia.  V tejto súťaži vznikli okrem ministerstva aj pyramída Louvre, Múseum d’ Orsay , Parc de la Villette, Arabský inštitút , Opera Bastille, Nový víťazný oblúk de La Défense  a Bibliothèque nationale de France. Autorom víťazného návrhu je Paul Chemetov a parížania budovo prezývajú kvôli jej veľkej dĺžke “parník”.

 

Prechádzka novým Parížom  P1010563_Paris_XIII_quai_dAusterlitz_et_Institut_de_la_mode_reductwk-300x148

PIATA ZASTÁVKA: Cité de la mode et du design

Cité de la mode et du design alebo v preklade mesto módy a designu nájdeme na protiľahlom brehu Seiny, oproti ministerstvu financií. Zvykne sa mu hovoriť aj Docks en Seine (Doky na Seine) a je to moderná budova, ktorá vznikla prestavaním priestoru bývalých skladíšť.  V roku 2008 sa do budovy presťahoval Institut français de la mode (Francúzsky inštitút módy). Autori projektu z architektonického ateliéru Jakob+MacFarlane sa rozhodli rešpektovať pôvodný priemyselný vzhľad budovy. Betónový skelet bol zakonzervovaný a doplnený nadstavbou zo skla a ocele na ploche 4000 m2. Na streche bola vybudovaná panoramatická terasa  s vegetáciou umožňujúca pohľad na Seinu a prístupná verejnosti. Zvyknú sa tu konať módne prehliadky, premietania filmov a koncerty.

 

Prechádzka novým Parížom  bnf-bibliotheque-france-atelier-enfant-livre-235x300

ŠIESTA ZASTÁVKA: Bibliothèque nationale de France

Budova národnej knižnice sú najambicióznejšou a najnákladnejšou časťou Veľkého plánu Françoisa Mitterranda. Projekt zahŕňa štyri sto metrov vysoké veže tvarované do písmena L stojace jedna oproti druhej ako obrovské otvorené knihy, predstavujúce “hory múdrosti nedosiahnuteľného vedenia”.  Naprieč centrálnym nádvorím prechádza obrovská záhrada ktorej dominuje atmosféra ticha a pokoja, poskytujúc návštevníkom pocit zastavenia času. Vnútri budovy jedna miestnosť nasleduje druhú ako séria javísk každá jedna so svojou vlastnou silnou identitou. Autorom je v čase súťaže iba 36 ročný Dominique Perrault, ktorý si okrem chvály vyslúžil aj veľkú dávku kritiky. Je to medzi parížanmi jedna z najnenávidenejších budov, nielen kvôli vysokým nákladom na stavbu, dlhej realizácii a politickému pozadiu ale aj kvoli častým poruchám a nízkej funkčnosti.  Po 10 rokoch výstavby a slávnostnom otvorení sa začalo s opätovnou prestavbou a rekonštrukciami. Urobte si názor sami a nenechajte si tento monument ujsť.


Prechádzka novým Parížom  Passerelle_Simone-de-Beauvoir_October_2011-300x225

SIEDMA ZASTÁVKA: Lávka Simone-de-Beauvoir

Passerelle Simone-de-Beauvoir (Lávka Simone de Beauvoir) je lávka  pre chodcov a cyklistov cez rieku Seinu. Je dielom architekta Dietmara Feichtingera a bola vyrobená v Alsasku a na lodi bola po vodných kanáloch, Severnom mori a Seine 30. novembra 2005 dopravená na miesto. Most preklenuje brehy bez podpory vo vode a je tvorený dvomi akoby do seba prepojenými lávkami, čím sa výrazne líši od ostatných starších lávok a mostov pre chodcov v Paríži. Spája 13. obvod na ľavom brehu, kde stojí nová budova Bibliothèque nationale de France s 12. obvodom na pravom brehu, kde sa nachádza Parc de Bercey. 

A odtiaľto je to iž iba pár minút k Bercy Village, kde sa naše potulky Parížom začali.

 

 

 

 

 

 

 

 

, , , , , , ,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *