Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku

01.05.2014
in Category: Architektúra
0 1825 0
Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku

Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku

Samosprávy sa do veľkomiest snažia priniesť čoraz viac prírody ale s rastúcim číslom populácie to však nebýva vôbec ľahké. Spoluprácou troch architektonických štúdií nedávno vznikol veľmi zaujímavý projekt, ktorý by túto situáciu pomohol vyriešiť. Obytný dom L’Arbre Blanc (Biely strom) má do francúzskeho mesta Montepellier pri pobreží Stredozemného mora priniesť viac obytných jednotiek, zároveň však z ekologickej a vizuálnej stránky zostať v symbióze s prírodou.

Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 1
Sedemnásťposchodová veža je vizuálne inšpirovaná tvarom stromu s rozvetvenými konármi. Početné terasy a dlhé balkóny tiahnúce sa do všetkých svetových strán sú doplnené o funkčné rebríkové strechy, ktoré budú slúžiť na pestovanie zelene a byliniek a zároveň sa v lete postarajú o príjemný chládok.

Veža, ktorá sa bude šplhať do výšky 56 metrov, má poskytnúť 120 obytných a kancelárskych jednotiek. Nebude v nej chýbať ani reštaurácia, bar s panoramatickým výhľadom na more aj hory na najvyššom poschodí, či umelecká galéria.

Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 11 Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 8

Unikátny dizajn z dielne architektonických štúdií Sou Fujimoto Architects, Nicolas Laisné Associates a Manal Rachdi OXO v súťaži o najlepší esteticko-funkčný dizajn zaujal najviac. Je navrhnutý tak, aby podporil rast zelene na balkónoch i strechách, čím časom vytvorí príťažlivé vertikálne záhrady. Návrh francúzskych dizajnérov premenia na realitu japonskí architekti, čím sa prepojí východné a západné vnímanie architektúry.

Stavba obytnej veže by sa mala začať v júli budúceho roka. Ak všetko pôjde podľa plánov, sprístupnená bude do konca roka 2017. Mesto plánuje pokračovať v trende stavania esteticky príťažlivých budov – k Bielemu stromu by tak v blízkom časovom horizonte malo v Montepellieri pribudnúť ešte ďalších 11 nových obytných dizajnových skvostov.

Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 10  Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 9  Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 7  Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 6  Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 5  Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 4  Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 3  Nová obytná veža od Sou Fujimoto vyrastie vo Francúzsku 0

Zdroj: iam-architect, archdaily

Love art in yourself, and not yourself in art.

View my other posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *