Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad

07.11.2014
in Category: Architektúra, Cestovanie, Vynálezy
0 2217 3
Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad

„Ecocapsule je mobilná a energeticky sebestačná obytná jednotka, ktorú je možné dopraviť na žiadané miesto a žiť v nej určitý čas odstrihnutý od civilizácie,“ definuje projekt jeden z jeho autorov Tomáš Žáček. Priestorovo je kapsula rozvrhnutá precízne „na milimeter“, počíta s vnútornou plochou zhruba 8 m² a miestom pre dve osoby. Obsahuje skladaciu posteľ, rozkladací pracovný stôl, dve stoličky, sociálne zariadenie so sprchou, kuchynský kút a alternatívne kozub na varenie. Vnútorný dizajn sa dá prispôsobiť podľa predstáv a potrieb užívateľa.

Centrálnym prvkom kapsuly je jej energetický systém. Po obvodovom plášti steká dažďová voda, ktorá sa zachytáva a čistí v tankoch v spodnej časti kapsuly. Získaná voda slúži na hygienu a nekonzumné použitie v kuchyni. Zásobníky, ktorých súčasťou je aj zber odpadu z WC, zároveň tvoria ťažisko príbytku a udržujú jeho stabilitu.

Elektrickú energiu zabezpečujú solárna membrána s fotovoltickými článkami na tele kapsuly a vysunutá vrtuľa. Energetická sebestačnosť pritom nie je len fantazijná predstava architektov. „Je nám jasné, že musíme mať nepriestrelné čísla. A nikdy by nám ani nenapadlo prezentovať niečo, o čom si len myslíme, že by mohlo fungovať,“ hovorí partnerka v tíme Soňa Pohlová. Architekti si preto nechali vypracovať softvér, ktorý určuje, v akých poveternostných podmienkach si kapsula dokáže vyrobiť dostatočné množstvo energie. Ako vstupné dáta pritom slúži počet slnečných hodín či úroveň zrážok v danej lokalite. Dáta spracúva palubný počítač, z ktorého obyvateľ vždy vie, v akej energetickej kondícii sa kapsula nachádza.

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad 73

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad 113

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad 92

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad 2

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad 83

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad 3

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad 4

Zdroj: nicearchitects  a  ecocapsule

Na Slovensku sa zrodil ďalší originálny nápad 4

, , , , , ,

Love art in yourself, and not yourself in art.

View my other posts

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *