
Výstava Kde žijú architekti bola sprievodnou akciou aprílového 53. ročníka veľtrhu nábytku a vybavenia domácností Salone del Mobile v talianskom Miláne.
Priniesla exkluzívny pohľad do príbytkov a kancelárií ôsmich svetoznámych architektov – Shigeru Bana, Maria Belliniho, Davida Chipperfielda, Massimiliana a Doriany Fuksas, Zahy Hadid, Marcia Kogana, Daniela Liebeskinda a Bijoya Jaina.
Okrem uspokojenia prirodzenej zvedavosti táto výstava rozšírila pohľad na architektúru bývania a ukázala, že zo všetkých disciplín dizajnu má práve bytová architektúra najväčší potenciál na vývoj a experimentovanie.
Výstava podporuje tento zámer citátom spisovateľa Curzia Malaparteho, ktorý svoju vilu na ostrove Capri nazýva „Dom ako ja“ a vyjadrením architekta Richarda Rogersa, že „izba je začiatkom mesta“.
Kurátorka Francesca Molteni navštívila domovy ôsmich architektov, nakrúcala ich interiéry a exteriéry a nahrala s každým rozhovor o víziách, motiváciách a rozhodnutiach, ktoré usmerňovali ich kariéru.
Výsledkom tohto bola interaktívna výstava sprostredkujúca súkromné priestory slávnych tvorcov prostredníctvom videí, fotografií, zvukov, komentárov a rekonštrukcií.
Tuná sú niektoré ukážky:
1. Massimiliano a Doriana Fuksas
Pohľad do vnútra parížskeho domova talianskeho architekta Massimiliana a jeho manželky dizajnérky Doriany Fuksas poukazuje na ostrý interiér s odhalenými stropnými trámami a na veľkolepé ohnisko. K tomua rchitekti pridali pastelové farby a originálne kusy nábytku od Jean Prouvého.

2. David Chipperfield
Davidov Chipperfieldov trojpodlažný dom v Berlíne je dom s priznaným betónovým interiérom v ktorom cítiť typický prístup britského architekta. Táto strohosť je rozbitá zelenou zamatovou pohovkou a pestrou oranžovou knižnicou.
3. Zaha Hadid
Interiér londýnskeho bytu Zahy Hadid je plný originálnych umeleckých diel architektky a modelov, dokumentujúcich projekty z celej jej kariéry zobrazených na organicky zaoblených povrchoch.
4. Shigeru Ban
Domov tohtoročného nositeľa Pritzkerovej Nobelovej ceny, Shigeru Bana sa nachádza v Tokyu a definujú ho zakrívené otvory. Nachádza sa v okrese Hangeiského lesa a dom bol navrhnutý tak, aby vylúčil rúbanie stromov a kvôli spojeniu s prírodou sú aj steny vyrobené z priesvitných sklenených tvárnic.
5. Daniel Libeskind
Architekt z New Yorku – Daniel Libeskind býva v jasnom, osvetlenom byte, ktorého centrálným prvkom je rysovacia doska. Ostatné prvky, ktoré do tohto interiéru plne zapadajú sú stoličky od Le Corbusiera a dlhé biele záclony.
6. Mario Bellini
Trojpodlažná knižnica je vrcholovým prvkom v dome milánskeho architekta Maria Belliniho, ktorý sa vyhlásil za milovníka kníh. Lešenie namontované pred velkou knižnicou mu pomáha dosiahnuť aj na najvyššie police, zatiaľ čo je klavír uložený pred touto veľkolepou knižnicou.
7. Marcio Kogan
Klavír je tiež jedným z kľúčových prvkov v byte brazílskeho architekta a majiteľa architektonického štúdia MK27, Marcia Kogana. Koganov vlastnenavrhnutý byt je priestorom vyplneným umeleckými dielami, sochami a inými kuriozitami.
8. Bijoy Jain
Posledný interiér odhaľuje indický vidiecky dom architekta Bijoy Jain a zároveň aj štúdio ateliéru Studio Mumbai v torom architekt Jain žije a denodenne pracuje s tímom ďalších 60 remeselníkov.